IoT

مفهوم اینترنت اشیا

همانطور که از شکل پیداست اینترنت اشیا مربوط به دستگاه ها و ماشین آلاتی است که وظیفه خود را با کمک اینترنت انجام می دهند. برای نمونه یخچالی را درنظر بگیرید که مجهز به تکنولوژی IoT  است و اطلاعات تمام محتوای خود را از قبیل تاریخ تولید، تاریخ انقضا، دمای لازم جهت نگهداری مواد گوناگون و…دارد. شما در مسیر محل کار تا منزل هستید که در نزدیکی یک هایپرمارکت ناگهان تلفن همراه تان آلارمی دریافت می کند مبنی بر اینکه تاریخ انقضای ماست داخل یخچال سرآمده و دقیقا این جا مکانی است که می توانید آن را تهیه نمایید! تمام این فضای تخیلی تعریف اینترنت اشیا است و یخچال و اتومبیل ما دستگاه هایی هستند که با اتصال به یکدیگر و از طریق بستر اینترنت می توانند این خدمت را ارایه دهند و ما را از تخیلات فیلمهای دهه هشتاد رها کنند.

مفهوم big data در اینترنت اشیا:

با مثال های بیشماری می توان به تعاریف جامع و کاملی از داده های اینترنت اشیا رسید .مثالی از تکنولوژی اینترنت اشیا و داده های کلان تولید شده توسط آن را می توان در فروشگاه های زنجیره ای نام برد. فروشگاهی مدتی است با کاهش چشمگیر فروش مواجه است. تصمیم می گیرند با وارد کردن کالاهای خاصی که احتمال می دهند به جذب بیشتر مشتری کمک کند و نیز با تحلیل حرکات ثبت شده مشتریان در دوربین مداربسته؛ در مقابل قفسه های مختلف و در بازه های زمانی متفاوت؛ پی به حقایقی ببرند بنابراین رفتار مشتری در مقابل آن کالای خاص را زیرنظر می گیرند.

مثلا آیا مشتری کالا را به دست می گیرد یا نه؟(تحلیل : اگر کالا امتیاز خاصی در مقایسه با رقیبان داشته باشد مشتری آن را از نزدیک بررسی خواهد کرد)

 آیا با کمک تلفن هوشمندش تلاش می کند اطلاعات بیشتری نسبت به کالا پیدا کند؟اطلاعاتی از قبیل کنترل کردن بارکد از طریق اپلیکیشن ( تحلیل: کمی جذب شده است)

آیا با کسی تماس می گیرد و درحالی که کالا را مدام زیر و رو میکند با تلفن صحبت می کند؟ (تحلیل : مشتری تمایل زیادی به خرید دارد چرا که ترجیح داده درباره آن با کسی مشورت کند)

و حرکت سنجی های مشابه درباره اجناس گوناگون می تواند با نکته سنجی های بیشتری صورت گیرد. به وضوح میتوان به حجم داده تولید شده در هر دقیقه در همین یک فروشگاه پی برد ،آیا قابل مقایسه با داده های تولیدی در یک شبکه محلی کامپیوتری است؟ مسلما خیر و اینجاست که مفهوم دیگری بنام اینترنت اشیای صنعتی ظهور پیدا می کند که نقطه عطف تمایز آن با شبکه های داده محور دیگر، وجود حجم عظیمی از داده ها بعنوان مهم ترین سرمایه هر کسب و کاری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Researches and Studies